piątek, 7 października 2016

KRAKOWSKI SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI

Na szlaku zabytków techniki w Krakowie znajduje się 16 obiektów o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych, które związane są z przemysłem, komunikacją, energetyką, gazownictwem oraz ochroną przeciwpożarową i przeciwpowodziową. Obiekty te zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta oraz jego bliskim sąsiedztwie. Pochodzą z XIX i I połowy XX wieku. 


Dziś pierwsza część obiektów :)

Zaczynamy od Browaru rodziny Gotzów, który znajduje się przy ul. Lubicz. Został założony w 1840 roku, przez Szwajcara - Rudolfa Jenny, który prowadził już w Krakowie fabrykę laku i krochmalu. Browar posiadał słodownie, lodownie i chłodnie, składy, a także jedną z pierwszych w mieście elektrowni. W 1904 r. browar przejął baron Jan Gotz- Okocimski.  Browar rozbudowano i tym samym stał się jednym z największych zakładów przemysłowych miasta. W 2001 roku, gdy Browar Okocim wszedł w skład Grupy Carlsberg, podjęto decyzję o zakończeniu produkcji piwa w zakładzie przy ul. Lubicz. Obecnie znajdują się tutaj lokale biurowe i sklepy:


sobota, 1 października 2016

GDAŃSK - TWIERDZA WISŁOUJŚCIE

Przeglądając zdjęcia w poszukiwaniu tematu na kolejny post, trafiłam na folder z naszej pierwszej wspólnej dłuższej wyprawy do Trójmiasta w 2010 roku.  

Przeniesiemy się więc do Gdańska, a dokładnie do Twierdzy Wisłoujście, która znajduje się  nad Martwą Wisłą, przy dawnym ujściu tej rzeki do Zatoki Gdańskiej, niedaleko osiedla Wisłoujście, Westerplatte i Portu Północnego. Pierwsze opisane wzmianki o istnieniu strażnicy w tym miejscu pochodzą z połowy XIV wieku. Początkowo było to budowla drewniana, dopiero po wyswobodzeniu się Gdańska spod panowania krzyżackiego (1308-1454) powstała tutaj stała budowla fortyfikacyjna. Przez wieki była bardzo ważnym obiektem obronnym. Znaczenie militarne utraciła dopiero po I wojnie światowej. Od 1974 r. jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk. Od tego czasu trwają prace ratownicze, a także badania archeologiczne i historyczne.

Jak już wspomniałam, nasze zdjęcia z tego miejsca pochodzą z 2010r., nie są więc aktualne. Ciekawi jesteśmy czy tam się coś zmieniło od naszej wizyty. Może za jakiś czas uda się to sprawdzić :) Do Twierdzy dostaliśmy się autobusem komunikacji miejskiej, jadącym na Westerplatte, a wróciliśmy płynąc promem.