niedziela, 21 czerwca 2015

KLASZTOR OO. KAMEDUŁÓW

Dziś coś z cyklu weekend w domu wcale nie musi być nudny :) Chciałabym Wam opowiedzieć o miejscu, które znajduje się w Krakowie- o klasztorze oo. Kamedułów. 


Kameduli są zakonem monastycznych pustelników, którzy żyją według własnej surowej reguły opartej na regule św. Benedykta. Istotą jej jest odrzucenie wszystkiego co przeszkadza w zbliżeniu do Boga.  Dzień w klasztorze zaczyna się już o godzinie 3:30. Centrum życia każdego mnicha stanowi domek-pustelnia lub pojedyncza cela klasztorna. Wspólnie spotykają się jedynie podczas mszy św. , modlitw i kilka razy do roku podczas spożywania wspólnych posiłków.  Budowa obecnego klasztoru zaczęła się w roku 1603. Obecnie Kameduli posiadają na całym świecie tylko 9 klasztorów, w których przebywa około 60 mnichów, z czego 20 to Polacy. W Polsce znajduje się jeszcze tylko jeden taki klasztor  w Bieniszewie, jednak jest o wiele skromniejszy od tego krakowskiego. 


Zespół klasztorny otoczony jest kilkuhektarowym lasem, wzbogaconym przez wiszące ogrody, alejki i miejsca do kontemplacji. Cały teren jest ogrodzony wielokilometrowym kamiennym murem, aby zapewnić mnichom ścisłą klauzurę. Do klasztorów kamedulskich wstęp codziennie mają tylko mężczyźni. Kobiety mogą wejść na teren tylko w 12 ściśle określonych dni w roku: w niedziele i poniedziałek wielkanocny, 3 maja w święto Matki Bożej Królowej Polski, w pierwszy i drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, w niedzielę po 19 czerwca, w drugą i czwartą niedziele lipca, w pierwszą niedzielę sierpnia oraz 15 sierpnia, 8 września a także w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.


Korzystając z okazji, że dzisiaj wypadła pierwsza niedziela po 19 czerwca postanowiliśmy wspólnie wybrać się i zobaczyć jak wygląda teren klasztoru.   A oto kilka zdjęć z wizyty w tym miejscu:




W stronę wejścia na teren klasztoru.






Na terenie klasztoru


Zobaczyliśmy również jak wygląda wnętrze kościoła :


Kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.



Kaplica Michała Archanioła.


Kaplica św. Piotra i Pawła.



Kaplica św. Jana Chrzciciela

Ołtarz główny.



Kaplica św. Benedykta, Bonifacego i Władysława.


Krypta, w murach której na 100 lat zamurowywane są szczątki zmarłych zakonników. Następnie poddawane są ekshumacji i przenoszone na miejsce wiecznego spoczynku.



Figurka Matki Bożej w kaplicy obok krypty


Ołtarz w kaplicy obok krypty


Kaplica św. Romualda



Kaplica św. Krzyża



Kaplica św. Sebastiana.



Figura Pana Jezusa Dobrego Pasterza, tuż obok zejścia do kaplicy i krypty


Bardzo się cieszę, że w końcu udało mi się odwiedzić to miejsce i bardzo wszystkim polecam wizytę tutaj. 




4 komentarze:

  1. I pomyśleć, że 5 lat mieszkałam w Krakowie, a tylu miejsc nie odwiedziłam... Piękne te klasztorne wnętrza.
    http://zalicjaprzezwieden.blogspot.co.at/

    OdpowiedzUsuń
  2. Jejku, jak tam ładnie! Szkoda tylko, że wejście dla kobiet jest tak ograniczone... Planując wizytę w Krakowie muszę pamiętać o dopasowaniu dat :D.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy blog prowadzisz :)
    marzy mi się aby zobaczyć to piękne miejsce
    dziękuję za piękne pocztówki i foldery, dzisiaj je otrzymałem

    OdpowiedzUsuń
  4. Byłam tam dwa razy, jednak zawsze tylko z zewnątrz, ponieważ nie trafiłam nigdy na dni, w których otwarty jest klasztor dla kobiet. Niedaleko znajduje się także magiczny staw, nad którym jest tak cicho i spokojnie i naprawdę można porozmyślać w spokoju.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń