niedziela, 2 listopada 2014

"MARTWYM NA PAMIĄTKĘ, ŻYWYM KU PRZESTRODZE"

Początek listopada to dla większości z nas czas pełen zadumy, myśli o przemijaniu i śmierci. Dlatego w tym czasie właśnie chciałabym Wam opowiedzieć o miejscu, które jest poświęcone pamięci zmarłych w górach, a znajduje się w Tatrach Wysoki na Słowacji. Jest to Tatrzański Symboliczny Cmentarz( w jęz. słowackim: Tatransky Symbolicky Cintorin) pod Osterwą, niedaleko Popradzkiego Stawu. 

Najpierw sięgnijmy trochę do historii. Na początku XX wieku w różnych częściach Tatr zaczęły pojawiać się tablice upamiętniające tych którzy zginęli w górach. Były one stawiane przez rodziny lub przyjaciół. W roku 1922 czeski miłośnik gór-Otokar Stafl wpadł na pomysł utworzenia symbolicznego cmentarza. W pierwszej kolejności znalazły się tu te, które w innych miejscach stawiali bliscy ofiar.Później umieszczonych zostało 60 drewnianych krzyży. Obecnie znajduję się tutaj ok 300 pamiątkowych tablic. Wybudowana również została murowana kaplica. Motto tego miejsca brzmi: " Martwym na pamiątkę, żywym ku przestrodze". Cmentarz ma charakter symboliczny, ponieważ nie ma tu ciał oraz międzynarodowy, bowiem upamiętnia ofiary różnej narodowości. 


Można tutaj dotrzeć na dwa sposoby : ze Szczyrbskiego Jeziora lub od stacji kolejki elektrycznej Popradske Pleso. My wybraliśmy tą drugą drogę. Szlak prowadzi cały czas drogą asfaltową lekko pod górę. Po około 50 minutach dochodzi się do rozwidlenia szlaków:

W tym momencie zbaczamy z asfaltu, po to by za ok. 5 minut znaleźć się na Symbolicznych Cmentarzu Ofiar Gór( 1523 m n.p.m.). Warto zaznaczyć, że szlak ten jest zamknięty od 1 stycznia do 15 czerwca. 

Na początek ukazuje nam się skała z wyrytym napisem " Znanym i nieznanym ofiarom Tatr Wysokich"
Wchodząc dalej możemy podziwiać drewniane krzyże, tablice pamiątkowe oraz kaplicę:


Śmigło upamiętnia katastrofę samolotu,która wydarzyła się w 1944 roku na zboczach Zadniego Gerlacha. Zginęło wówczas 24 pasażerów.Naszym marzeniem było móc zobaczyć na własne oczy to miejsce i udało się 19 czerwca 2014 roku. Była to bardzo niezwykła wycieczka, pełna pokory przed potęgą gór.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz