poniedziałek, 8 września 2014

NASZA PIERWSZA WIZYTA W OSTRAVIE ( CZECHY).

Ostrawa to trzecie co do wielkości czeskie miasto położone w północno - wschodniej cześci kraju, niedaleko granicy z Polską i Słowacją. Prawa miejskie otrzymała już w XIII wieku.  Nazwa pochodzi od rzeki Ostrawicy, która dzieli miasto na część morawską i śląską. 

Ostrava posiada wiele zabytków i miejsc godnych zobaczenia. My pierwszy raz zawitaliśmy do tego miasta w listopadzie 2013 roku. Odwiedziliśmy wtedy Muzeum Pożarnictwa i  Zoo. 


Hasičské Muzeum Města Ostravy  ( Muzeum Pożarnictwa ). 


W muzeum tym można poznać historię oraz współczesność straży pożarnej. Budek w którym mieści się muzeum powstał w 1905 roku i od zawsze służył strażakom. Najpierw mieściła się tu siedziba niemieckiej ochotniczej straży pożarnej,natomiast po I wojnie światowej jej miejsce zajęła czeska osp, która działała do roku 1980. Później odbywały się tu m.in szkolenia i seminaria organizowane przez Miejską Inspekcję Przeciwpożarową.  Z czasem pojawiła się tu też pierwsza ekspozycja sprzętu i dokumentów. Obecnie w muzeum można oglądać m.in samochody i sprzęt używany przez straż, mundury oraz filmy i dokumenty, które przybliżają pracę strażaków. 


Oto nasza relacja ze zwiedzania tego muzeum. 

Zwiedzaliśmy je z przewodnikiem, który oczywiście mówił do nas głównie po czesku, ale udało się nam dogadać :D . Pan był w ogóle zły bo chyba przyszliśmy trochę poza godzinami zwiedzania, ale jak się dowiedział, że jesteśmy z Krakowa od razu był chętny by nas oprowadzić po muzeum :D 
i na koniec odwiedziliśmy również ZOO :)


Ogród zoologiczny w Ostravie został założony w 1951 roku. Zajmuje powierzchnie 100 ha i jest zamieszkiwany przez 360 gatunków zwierząt. Bardzo nam się to podobało a oto jakie zwierzęta m.in zobaczyliśmy tam :)M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz