czwartek, 19 lutego 2015

BIELSKO- BIAŁA

Dzisiaj zapraszam Was do małego spaceru po Bielsku- Białej,miasta położonego w województwie śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. 


Nie zwiedziliśmy jeszcze dokładnie całego miasta - wszystko przed nami :) A oto co zobaczyliśmy w czasie wycieczki tutaj :)


Na początek Katedra Św. Mikołaja. Jest to jeden z największych kościołów w mieście. Katedra powstała w XV wieku, jednak obecny wygląd uzyskała dopiero po 1912 roku. Kolejnym obiektem, który zobaczyliśmy jest neogotycki Kościół Zbawiciela. Jest to katedra ewangelicka, która powstała pod koniec XVIII wieku.  Obok znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra z 1900 roku:


Kolejnym miejscem o którym warto wspomnieć jest tunel kolejowy o długości 268 metrów, biegnący pod fragmentem ścisłego centrum miasta.Tunel powstał  w latach 1876-1877. Wlot do tunelu wygląda tak:

W Bielsku- Białej zobaczyliśmy także pozostałości murów miejskich przy ul. Orkana.  Zbudowane są one z łamanego kamienia wapiennego i powstały w XVI wieku jako umocnienie zamku.Z całej 800 m kiedyś linii murów do dzisiaj zachowało się jedynie 160 m. 
I na koniec pomniki ulubieńców z bajek naszego dzieciństwa :)

Pomnik Reksia znajduje się w centrum miasta na placu pomiędzy ul.11 listopada a ul. Stojałowskiego.Został odsłonięty w 2009 roku. Rzeźba odlana jest z brązu, ma 90 cm wysokości  i waży 130 kg. Znajduje się tuż obok fontanny na  którą Reksio wskazuje łapką. 


W Bielsku- Białej znajduje się również pomnik Bolka i Lolka. Znajduje się on na dziedzińcu przed galerią handlową Sfera. Odsłonięcie nastąpiło w 2011 roku. Przedstawia ona bohaterów bajki wskazujących na globus, na którym zaznaczono Polskę. Podobnie jak pomnik Reksia rzeźba wykonana jest z brązu, waży ok 254 kg 
W Bielsku- Białej mamy jeszcze dużo do zobaczenia,wiec na pewno wybierzemy się tam znów! :) 

1 komentarz:

  1. chyba nie muszę mówić, jak bardzo Ci zazdroszczę wycieczki!!! i ten tunel <3! :D

    OdpowiedzUsuń