poniedziałek, 2 listopada 2015

CMENTARZ RAKOWICKI

Początek listopada to czas, kiedy większość nas odwiedza groby bliskich. Jest to czas refleksji i zadumy nad życiem i przemijaniem. I własnie w tym okresie chciałabym Was zabrać na krótki spacer po  zabytkowym krakowskim cmentarzu. Zdjęcia zostały zrobione już jakiś czas temu, bo jakoś nie wyobrażam sobie chodzić z aparatem po cmentarzu w dniu Wszystkich Świętych.

Cmentarz Rakowicki (dawniej Cmentarz Miejski) jest jednym z największych cmentarzy w Krakowie. Zajmuje powierzchnię 42 ha. Funkcjonuje od 1803 r. Wpisany do rejestru zabytków miasta w 1976r. Można podziwiać tam bardzo stare groby, które zrobione są w zupełnie innym stylu niż te obecne:


Pochowani są tutaj również ludzie znani  i zasłużeni dla miasta: 

 Grób Jerzego Bińczyckiego, aktora znanego m.in z filmów "Znachor" oraz "Noce i dnie"

W wojskowej części cmentarza, która powstała w 1920 r  znajdują się wydzielone kwatery m.in  dla uczestników powstań : listopadowego, styczniowego, krakowskiego; I i II wojny światowej; członków Legionów Polskich oraz żołnierzy radzieckich poległych w czasie wyzwalania miasta w 1945r. :


 Groby żołnierzy polskich

 Pomnik Armii Kraków

 Groby żołnierzy niemieckich

 Groby weteranów Powstania Styczniowego


Spoczywają tu też rodzice oraz brat papieża Jana Pawła II:
Nie sposób pokazać Wam wszystkie wyjątkowe groby w tym miejscu, bo jest ich tak wiele. Wiadomo, że większość osób odwiedzających Kraków skupia się na tych najbardziej popularnych  miejscach i zabytkach jak Rynek, Wawel czy Kazimierz.  Jednak Cmentarz Rakowicki jest również ważnym miejscem o dużej wartości historycznej i artystycznej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz