niedziela, 22 listopada 2015

ZWIEDZANIE NOWEJ RUDY- CZ. I

W czasie naszych lipcowych wycieczek po Dolnym Śląsku odwiedziliśmy Nową Rudę, która położona jest nad rzeką Włodzicą, u stóp Gór Sowich. Jest bardzo urokliwym miastem. Dziś zapraszam Was na spacer śladami najciekawszych zabytków. 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Rynku. Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim Ratusz, zbudowany w 1884 roku. Jest on monumentalną i reprezentacyjną budowlą. W przeszłości w okół niego budowano kramy kupieckie oraz sukiennice. Ciekawostką jest to że w gablotkach w ratuszu znajdują się odciski jaszczurki paleozoicznej, która kiedyś żyła na tych terenach:

Noworudzki Rynek został wytyczony ok 1442 r. Ma kształt prostokąta, lekko odchylonego na północ, otoczonego budynkami wybudowanymi w różnych latach:

Na Rynku znajduje się także fontann z grupą figuralną św. Jana Chrzciciela. Jest to pomnik z brązu, powstały w roku 1909. Przedstawia on scenę chrztu Jezusa:


Kolejnym zabytkiem jakim zobaczyliśmy jest kościół pw. Bożego Ciała. Charakteryzuje się smukła wieżą zbudowaną z czerwonego piaskowca. wartym uwagi jest również rosnący przy kościele duży, stary okaz winobluszczu, który sięga aż po wieżę:Kościół pw. św. Mikołaja został zbudowany  w miejscu istniejących tu wcześniej świątyń , po pożarze miasta w 1884r. Jest budowlą neogotycką, trójnawową, jedną z najpiększniejszych w całym województwie. Nawiązuje do francuskich katedr i niemieckich kościołów halowych. Istotnym elementem jest 72- metrowa wieża:Figura św. Jana Niepomucena z 1752 roku jest to jedna z pięciu rzeźb tego świętego w mieście. Na postumencie widoczna jest inskrypcja w języku łacińskim:

Czas na kolejną zabytkowa budowlę miasta. Jest nią Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Drewniana swiątynia istniała w tym miejscu juz pod koniec XV wieku. Obecny kościół powstał tu w latach 1500-1502 i początkowo funkcjonował jako świątynia pw św. Mikołaja. Obecne wezwanie otrzymał w 1693 r. Obok budowli zachował się stary kamienny bruk a także barokowa płaskorzeźba, która przedstawia Wniebowzięcie NMP :


Domy tkaczy to ciąg 6 budynków, zwróconych podcieniami w stronę rzeki. Wybudowano je w latach 1708-1818. Na początku były drewniane. Przebudowane i podwyższone zostały pod koniec XIX wieku:


Nie opodal domów tkaczy znajduje się fontanna w korycie rzeki Włodzicy. Fontanna ta została wyrzeźbiona w czerwonym piaskowcu i przedstawia powiększonego permokarbońskiego gada, którego szkielet wydobyto w kamieniołomie przy ul. Mała Kolonia: 


Niedaleko rynku znajduje się Pałac Stillfriedów. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1352 r. i mówi o drewnianym zamku na kamiennych fundamentach, który wybudowany został przez ówczesnego właściciela miasta Wusthuba. Kolejni właściciele zmienili go na zamek kamienny i rozbudowali :Nowa Ruda to zdecydowanie miasto, które warto zobaczyć. Jednak to nie wszystko co zwiedziliśmy tutaj. W kolejnych wpisach pojawi się relacja z odwiedzin w kopalni węgla, a także z punktów widokowych.

9 komentarzy:

 1. Mmmm piękne miejsca; w swoim czasie byłam z mężem bezgranicznie zakochana w Dolnym Śląsku jednak za sprawą odległości i poczucia wielkiej miłości do Tatr odpuściłam te okolice; a widzę,że szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak doskonale to rozumiem :) My na Dolny Śląsk też mamy daleko. Często też górskie wyprawy dominują nasze wyjazdy. ale mam nadzieję że w wakacje uda się po raz kolejny wyjechać w te piękne rejony :)

   Usuń
  2. No tak doskonale to rozumiem :) My na Dolny Śląsk też mamy daleko. Często też górskie wyprawy dominują nasze wyjazdy. ale mam nadzieję że w wakacje uda się po raz kolejny wyjechać w te piękne rejony :)

   Usuń
 2. już na Instagramie się zachwycałam tym pięknym miasteczkiem. ;) generalnie Dolny Śląsk jest absolutnie cudowny i gdybym ciut bliżej miała z tego Krakowa, to pewnie byłabym tam częstszym gościem. a że jest jak jest, to trzeba się posiłkować tak pięknymi zdjęciami i notkami na blogach. :) bo ta notka podoba mi się wyjątkowo. :))
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że notatka się spodobała :) To fakt Dolny Śląsk jest przepiękny tylko niestety leży tak daleko od Krakowa :D ale na szczeście są zdjęcia i wspomnienia. Dużo zostało jeszcze do opisania z ostatniego urlopu więc pewnie niedługo zasypie bloga tematyką Dolnego Śląska :D Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Bardzo się cieszę, że notatka się spodobała :) To fakt Dolny Śląsk jest przepiękny tylko niestety leży tak daleko od Krakowa :D ale na szczeście są zdjęcia i wspomnienia. Dużo zostało jeszcze do opisania z ostatniego urlopu więc pewnie niedługo zasypie bloga tematyką Dolnego Śląska :D Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Ale tam ładnie <3! Jeszcze Ty w krótkich spodenkach, od razu zatęskniłam za ciepłymi dniami, dziś rano było -3 !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj patrząc na te zdjęcia też zatęskniłam za latem :D wtedy była chyba +30 st :D

   Usuń
  2. Oj patrząc na te zdjęcia też zatęskniłam za latem :D wtedy była chyba +30 st :D

   Usuń