sobota, 1 października 2016

GDAŃSK - TWIERDZA WISŁOUJŚCIE

Przeglądając zdjęcia w poszukiwaniu tematu na kolejny post, trafiłam na folder z naszej pierwszej wspólnej dłuższej wyprawy do Trójmiasta w 2010 roku.  

Przeniesiemy się więc do Gdańska, a dokładnie do Twierdzy Wisłoujście, która znajduje się  nad Martwą Wisłą, przy dawnym ujściu tej rzeki do Zatoki Gdańskiej, niedaleko osiedla Wisłoujście, Westerplatte i Portu Północnego. Pierwsze opisane wzmianki o istnieniu strażnicy w tym miejscu pochodzą z połowy XIV wieku. Początkowo było to budowla drewniana, dopiero po wyswobodzeniu się Gdańska spod panowania krzyżackiego (1308-1454) powstała tutaj stała budowla fortyfikacyjna. Przez wieki była bardzo ważnym obiektem obronnym. Znaczenie militarne utraciła dopiero po I wojnie światowej. Od 1974 r. jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk. Od tego czasu trwają prace ratownicze, a także badania archeologiczne i historyczne.

Jak już wspomniałam, nasze zdjęcia z tego miejsca pochodzą z 2010r., nie są więc aktualne. Ciekawi jesteśmy czy tam się coś zmieniło od naszej wizyty. Może za jakiś czas uda się to sprawdzić :) Do Twierdzy dostaliśmy się autobusem komunikacji miejskiej, jadącym na Westerplatte, a wróciliśmy płynąc promem. 

Wracamy promem :A tu zdjęcia zrobione już z drugiego brzegu : 


Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie na stronie internetowej muzeum: klik

WAŻNE : według informacji na stronie od 1 września, Twierdza zamknięta jest dla zwiedzających. 

Niedługo na blogu pojawi się więcej miejsc z Trójmiasta o których jeszcze nie pisaliśmy, a które również odwiedziliśmy w 2010 r.  :) :) 

1 komentarz:

  1. mnie się ciągle na zwiedzanie Gdańska wybrać nie udało, więc nawet zdjęcia sprzed kilku lat robią wrażenie. ;) a twierdzę na pewno bym zwiedziła podczas pobytu, bo zawsze nas ciągnie w takie miejsca. ;)
    pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń