poniedziałek, 15 czerwca 2015

LIPTOWSKI MIKUŁASZ

Liptowski Mikułasz ( słow. Liptovský Mikuláš ) to miasto położone w północnej Słowacji, w sercu regionu Liptów. Otoczone jest ogromnymi pasmami górskimi Tatr Niskich i Zachodnich oraz Gór Choczańskich. Odwiedziliśmy to miejsce na chwilkę 11 czerwca tego roku. W czasie spaceru udało nam się zobaczyć m.in Kościół św. Mikołaja, który dominuje w centrum Liptowskiego Mikułasza. Jest to najstarszy zabytek oraz największy wczesnogotycki budynek miasta:

Dotarliśmy także do synagogi, jednak była ona niestety zamknięta dla zwiedzających w tym dniu. :(  Pierwsza synagoga powstała w tym miejscu  w roku 1731. Była on drewniana i służyła aż do połowy XIX wieku, kiedy to postanowiono wybudować nową, większą i murowaną. Świątynia w stylu neoklasycystycznym została ukończona w 1846 roku i jej wygląd zewnętrzy zachował się w dużej części do dziś:Pamiątkowa tablica na budynku synagogi. 

Spacerowaliśmy również po centrum miasta :
Jak zawsze odwiedziliśmy również okolice stacji kolejowej. Nad torami znajduje się wysoka kładka, z której przepięknie widać nie tylko pociągi ale przede wszystkim góry :

 Widok na Góry Choczańskie.Widok na Tatry Zachodnie( słow. Zapadne Tatry)Widok w kierunku centrum miasta i Niżnych Tatr( słow. Nizke Tatry)


Nie mogła także zabraknąć zdjęć pociągów :)Mam nadzieję, że za jakiś czas uda nam się odwiedzić to miasto ponownie na dłużej i zobaczyć więcej ciekawych miejsc :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz