poniedziałek, 15 czerwca 2015

RUŻOMBERK

Rużomberk( słow. Ružomberok) to miasto położone w środkowej Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Liptów. Miejsce to odwiedziliśmy po raz pierwszy wspólnie 11 czerwca tego roku. Pogoda w czasie wyjazdu dopisała. Było bardzo ciepło ( może aż za bardzo ) i słonecznie. A oto co udało nam się zobaczyć podczas naszej wycieczki :

Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa- dzieło znanego czeskiego architekta B.Bendelmayera. Dawniej znajdowała się tu siedziba Sądu Żupy, a potem Sądu Wojewódzkiego, co świadczy o dużym znaczeniu miasta w przeszłośći.

Pomnik wolności - autorstwa L. Majerskiego, powstał z okazji X rocznicy powstania CSR. Składa się z trzech częśc: Niewola, Bunt i Wolność.


Plac Wolności. 


Pomnik ofiar II Wojny Światowej. Miejsce upamiętniające ofiary faszyzmu. Urząd Powiatowy - dawna siedziba Żupy, pochodzi z początku XX wieku.Galeria L. Fulla- znajduje się w niej twórczy dorobek życia mistrza. Udostępnione jest także jego mieszkanie i atelier. Front budynku ozdabia mozaika autorstwa Fulla.Muzeum Liptowskie- powstało na bazie prywatnych zbiorów rodziny Kurtyovcov(1912). Budynek dzisiejszego muzeum powstał w latach 1935-1937. Kiedyś należało do najbogatszych muzeów na Słowacji.Ratusz - budynek Urzędu Miasta zbudowany w stylu neorenesansowym w 1897 roku. W południowej części budynku pierwotnie znajdował się rzymsko- katolicki kościół parafialny, gdzie proboszczem był msgr. Andrej Hlinka.


Mariańska Kolumna- pochodzi z 1858 roku.


Rzymsko- katolicki kościół św. Ondreja znajduje się tuż obok Ratusza. Najstarsze części kościoła pochodzą z XVI w. W kościele znajduje się chrzcielnica z początku XVI w, a witrażowe okna w nawie południowej są autorstwa L. Fulla.
W pobliżu kościoła. 


Synagoga pochodząca z 1880 r. 
Oczywiście nasza wycieczka nie mogła obyć się bez odwiedzenia dworca kolejowego :)


Wyjazd zaliczamy do udanych. Rużomberk to bardzo ładne miasto i polecamy je odwiedzić jeśli będziecie kiedyś w tym regionie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz