poniedziałek, 28 września 2015

LUBLIN

Ostatnio tematem przewodnim na blogu stał się Dolny Śląsk. Dużo jeszcze zostało do napisania o tym pięknym rejonie. Ale dziś chciałabym Was zabrać w pierwszą część podróży w zupełnie inne miejsce, w którym byliśmy pierwszy raz- do Lublina. Wyjazd tam na jeden dzień był samochodem nieopłacalny, ale na szczęście Polski Bus nie dawno uruchomił nowe połączenie z Krakowa do tego miasta, więc nie mogliśmy nie skorzystać, zwłaszcza że bilety w dwie strony kupione z miesięcznym wyprzedzeniem kosztowały nas nie wiele ponad 40 zł. 

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji miasta jest Zamek Lubelski:


 Historia tego miejsca sięga czasów Bolesława Chrobrego - mieściła się tutaj wtedy drewniana strażnica. Zamek powstał w XII wieku i stał się siedzibą królewskiego namiestnika, kasztelana. W wieku XIII powstała istniejąca do dziś murowana romańska wieża zwana donżonem. W zamku bywali królowie polscy m.in. Kazimierz Wielki oraz Władysław Jagiełło. W XVI wieku zamek przebudowano w stylu renesansowym. Uległ zniszczeniu w czasie wojen w XVIII wieku i dopiero w XIX wieku został odbudowany w stylu neogotyckim i pełnił rolę więzienia. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Muzeum Lubelskiego, które było pierwszym punktem naszej wycieczki. Na zamku czekało nas miłe zaskoczenie, bowiem okazało się że trafiliśmy na dzień darmowych wejść.Zwiedzając zamek można zobaczyć wiele wystaw tematycznych. Zdjęć zrobiłam naprawdę dużo, więc trudno było się zdecydować, ale wybrałam dla Was te najlepsze z każdej wystawy :)


Na początek wystawa monet :Wystawa najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej :
Sztuka współczesna :Sztuka ludowa regionu lubelskiego :

Sztuka zdobnicza :

Malarstwo historyczne :Malarstwo polskie:Oprócz wystaw wewnątrz muzeum zwiedzić można również dziedziniec i baszte, z której roztacza się piękny widok na miasto :Baszta


Widok z baszty na centrum miasta

Widok z baszty na cerkiew prawosławną


Po zejściu z baszty udaliśmy się do jej podziemi gdzie znajduje się Mauzoleum oraz tablice z nazwiskami zamordowanych więźniów Zamku Lubelskiego w 1944 roku :
A tak wygląda dziedziniec zamku :

2 komentarze:

  1. Bardzo fajne macie te połączenia PB :D! Muszę chyba częściej zaglądać na ich stronę, może znajdę coś dla siebie. Wystawa świetna, podoba mi się ten taki budynek jak w Biskupinie :D. No i te obrazki ludowe, super. Sztuka współczesna to tak średnio mi się wpasowała w gusta. Dziedziniec zamku robi wrażenie!!! Ja w Lublinie byłam jedynie przejazdem :D.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nam również sztuka współczesna się najmniej podobała , a najbardziej te obrazki ludowe :) Ogólnie Lublin to bardzo przyjemne miasto. Niedługo pojawi się dalszy ciąg wycieczki tam :) A co do Polskiego Busa - warto ich śledzić bo na kolejny wyjazd do Lublina i Wrocławia jedno z nas jedzie w sumie za 4 zl w obie strony za dany kierunek :D

    OdpowiedzUsuń