niedziela, 6 września 2015

WALIM

W poprzednim poście pisałam Wam o pohitlerowskich sztolniach w Walimiu. Dziś o tym co jeszcze warto zobaczyć będąc w tej miejscowości.

Spacerując po Walimiu warto zatrzymać się przy kościele św. Jadwigi Śląskiej.  Świątynia powstała  w latach 1748-1751 jako kościół ewangelicki, zastępując drewniany dom modlitwy. Po II wojnie światowej po wysiedleniu stąd Niemców był miejscem opuszczonym.W latach 1959-1964 został odnowiony z przeznaczeniem na parafię katolicką. Jest to bardzo skromna budowla, posiadająca cechy barokowo- klasycystyczne. Niestety w czasie naszej wycieczki kościół był zamknięty. Z tego powodu z wnętrza kościoła mamy tylko nieliczne zdjęcia, które udało zrobić się przez kraty :
A tak wygląda ten obiekt z zewnątrz:Z zewnątrz zobaczyliśmy także kościół parafialny św. Barbary z 1548 roku:
Kolejnym wartym wspomnienia obiektem w  tej miejscowości jest dawna tkalnia z 1853 roku wraz z kompleksem zakładów włókienniczych. Niestety ten wspaniały zabytek został zrównany z ziemią w latach 90 XX- wieku. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty ścian, które często są używane jako scenografia w filmach wojennych :

1 komentarz:

  1. Kościoły średnio lubię, chociaż czasem niektóre mnie mega przyciągają. Z Twojej relacji najbardziej mi się spodobały fragmenty dawnej tkalni :).

    OdpowiedzUsuń