środa, 6 stycznia 2016

NOWA RUDA - DWIE WIEŻE

Przeglądając bloga stwierdziłam, że zdecydowanie za mało w nim relacji z naszego letniego urlopu na Dolnym Śląsku. Dlatego dziś chciałabym Was przenieść w ten niezwykły region naszego kraju. Wracamy do Nowej Rudy. Ale tym razem opuszczamy centrum miasta, a udajemy się do dwóch wież widokowych, położonych na obrzeżach. 


Na początku docieramy na Górę Świętej Anny. Pierwsza wieża powstała w tym miejscu w celach widokowo-turystycznych  w 1911 roku. Niestety, z czasem zaczęła podupadać i niszczeć, a od 1962 roku została zamknięta dla odwiedzających i zaczęła służyć jako przekaźnik radiowo-telewizyjny. Na szczęście mieszkańcy uważali, że nie jest to dobre rozwiązanie dla tego miejsca i starali się, by wieża znów mogła pełnić funkcje turystyczne. Udało się. W roku 2014 wieża zostało przebudowana, zmodernizowana i podwyższona.  Z wieży można podziwiać piękne widoki na okolicę i na sąsiednie pasma górskie, m.in na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Oto kilka zdjęć z tego miejsca :


Następnie przejechaliśmy  na położoną niedaleko wieżę widokową na Górze Wszystkich Świętych. Już w roku 1889 powstała tutaj pierwsza miniwieża o wysokości 2,8 m. W 1913 r wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej, 15 metrowej wieży, której nadano imię feldmarszałka Von Moltke.  5 lat temu przeprowadzono gruntowny remont wieży. Można podziwiać z niej  panoramę Sudetów Wschodnich i Środkowych. Widać także wieże na Górze Świętej Anny:


 Poniżej szczytu znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Czternastu Wspomożycieli, które wzniesiono w 1680 roku jako wotum za ocalenie od zarazy. Obok niego znajduje się ołtarz polowy oraz droga krzyżowa. Samego kościoła nie udało nam się sfotografować- brama była zamknięta. Zdjęcie udało nam się zrobić tylko znad ogrodzenia:Tutaj w całości możecie zobaczyć jak wygląda  ten kościół, a na zdjęciu poniżej jest ołtarz polowy:
To było bardzo miłe popołudnie, które obfitowało w piękne widoki sudeckich szczytów. Jeśli będziecie kiedyś w Nowej Rudzie znajdźcie trochę czasu by zajrzeć na te dwa szczyty - przy dobrej pogodzie naprawdę nie pożałujecie spędzonego tutaj czasu. :). Można pod obie wieże dotrzeć piechotą - prowadzą tu znakowane szlaki. Można również podjechać autem, jeśli chce się zaoszczędzić na czasie. My akurat woleliśmy to drugie rozwiązanie by wystarczyło czasu na zwiedzenie tego dnia czegoś jeszcze :) . 


1 komentarz:

  1. zdecydowanie zatęskniłam za Dolnym Śląskiem. :) i nie mogę doczekać się już wiosny, żeby wrócić na szlaki górskie, bo zeszły rok zdecydowanie zbyt ubogi był pod tym względem i nienasycona jestem. a takie zdjęcia jak tutaj sprawiają, że ta tęsknota jest jeszcze większa. :)
    pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń