piątek, 24 czerwca 2016

PUSTYNIA BŁĘDOWSKA

Dziś zabieram Was w dość nietypowe jeśli chodzi o nasz kraj, a może i całą Europę, miejsce. Pustynia Błędowska, bo o niej mowa, to miejsce nazywane Polską Saharą. Jest to największy obszar lotnych piasków w Polsce, a zarazem największy w całej Europie obszar występowania piasków śródlądowych. Leży na pograniczu Wyżyn Śląskiej i Olkuskiej. Rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do Gminy Klucze na wschodzie. Na północy graniczy z wsią Chechło, natomiast od południa ogranicza ją las.


Pustynia ta nie jest oczywiście obszarem naturalnym, gdyż w naszym klimacie nie było warunków sprzyjających takiemu zjawisku. Jej powstanie jest efektem działalności człowieka. Nagromadzenie piasków czwartorzędowych było efektem zlodowaceń sprzed ponad 2 mln lat.Po ociepleniu klimatu obszar ten pokryty był gęstym lasem sosnowym. Rozwój górnictwa i hutnictwa w rejonie Olkusza spowodował masową wycinkę drzew, które służyły jako wzmocnienia konstrukcji szybów i sztolni. Efektem wykarczowania lasów było odsłonięcie grubych pokładów piasku i uruchomienie procesów eolicznych (przewiewania piasku spowodowane siłą wiatru). Ingerencja człowieka w ten obszar wywołała powstanie specyficznego mikroklimatu. Można tu było także zaobserwować zjawiska typowe dla pustyń naturalnych jak np. burze piaskowe, wydmy czy zjawisko fatamorgany. 


Obecnie utworzono tutaj ścieżki dydaktyczne, m.in z miejscowości Klucze.

My zaglądnęliśmy na pustynie tylko na chwile - jadąc od Mysłowic, dotarliśmy do Chechła gdzie prowadziły nas drogowskazy prosto w to miejsce. Mamy nadzieję,że kolejnym razem uda się przyjechać tu na dłużej i przejść tutejsze szlaki edukacyjne. A oto kilka zdjęć z tego niesamowitego miejsca :
Wybierzcie się tam koniecznie jeśli będziecie w tej okolicy ! :) 2 komentarze:

  1. Fajnie byłoby się tam zjawić :D! Jak będziemy w okolicy to obowiązkowo tam zajedziemy <3!

    OdpowiedzUsuń
  2. też dotarliśmy do Chechła, bo tam jakoś najlepiej znaki prowadzą. ;) niestety było to w lutym i wówczas zamiast piasku był śnieg, ale może nawet jutro uda się nam tam przejechać, bo akurat moja druga połówka ma mieć chyba wolne. zobaczymy jeszcze co z pogodą, ale w sumie fajnie byłoby się wybrać tam na spacer. dzięki za inspirację! ;)
    pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń