środa, 6 lipca 2016

DREWNIANE KOŚCIOŁY OKOLIC KRAKOWA

Dziś przygotowałam dla Was kolejny artykuł dotyczący szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Nie ukrywam, że kiedy pierwszy raz przemierzaliśmy szlak  stylu zakopiańskiego, będącego jednocześnie częścią szlaku obiektów drewnianych, bardzo on nas zafascynował i postanowiliśmy w miarę wolnego czasu odwiedzić jak najwięcej tego typu obiektów. Co za tym idzie będzie to kolejny cykl artykułów na naszym blogu. :) W tym wpisie zabiorę Was do czterech obiektów - kościołów, leżących najbliżej naszego nowego miejsca zamieszkania :) 

Na terenie gm. Skawina znajdują się dwa zabytkowe, drewniane kościoły. Pierwszy z nich (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) odwiedziliśmy w Woli Radziszowskiej. Powstał on pod koniec XV wieku. Wieżę dobudowane najprawdopodobniej ponad 100 lat później:


                                     Druga drewniana budowla leżąca na terenie naszej gminy to kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie. Został zbudowany w 1589 r., w XVIII wieku gruntownie go przebudowano, a pod koniec XIX wieku przedłużono nawę kościoła oraz dobudowano dwie wieże:Kolejny kościół, który odwiedziliśmy to świątynia  pw. św. Marcina w Marcyporębie (gm. Brzeźnica). Pochodzi z ok 1670 r. Początkowo nie miał wieży - dostawiono ją dopiero w latach 1976-1980):

W gminie Brzeźnica zobaczyć można jeszcze drewniany kościół w Sosnowicach (jest to świątynia pomocnicza pw.  Imienia Najświętszej Marii Panny). Wzniesiono go w II połowie XVI wieku. Służył jako kościołek filialny parafii w Paszkówce:
Niestety tylko pierwszy kościół mieliśmy okazję zobaczyć od środka. Mam nadzieję, że przy kolejnych będziemy mieć więcej szczęścia i trafimy na otwarte świątynie, by móc podziwiać również przepiękne wnętrza. W kolejnym poście z tego cyklu zabierzemy Was do drewnianych zabytków Krakowa. Zapraszamy do śledzenia bloga ! :) 2 komentarze:

  1. Zazdroszczę Wam tych wycieczek do drewnianych kościółków :D! Wspaniała sprawa, może i mi kiedyś uda się zaliczyć takie atrakcje :).

    OdpowiedzUsuń
  2. To zapraszamy koniecznie na południe :D w samym tylko województwie małopolskim są 252 tego typu obiektu :D a dopiero początek naszego cyklu - niedługo kolejne obiekty pojawią się na blogu :)

    OdpowiedzUsuń