czwartek, 7 lipca 2016

SKAWINA

Trzy miesiące temu z Krakowa przeprowadziliśmy się do położonego o kilkanaście kilometrów małego miasta Skawina. I dziś chciałabym Was oprowadzić po naszym nowym miejscu zamieszkania. :)


Dzieje Skawiny sięgają już ok 5000 lat p.n.e . Z tego okresu pochodzą pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie. Prawa miejskie nadał w roku 1364 król Kazimierz Wielki . Nazwa miejscowości pochodzi od przepływającej przez nią rzeki Skawinki.

Bez wątpienia jednym z ważniejszych dla miasta wydarzeń było powstanie linii kolejowej w latach  1884-86, które przyczyniło się do rozwoju przemysłu. Jednym z zabytków tego miasta jest więc dworzec PKP (obecnie nieczynny):Innym zabytkiem jest też tutejszy Ratusz z 1904 roku, ulokowany na Rynku, w którym obecnie znajduje się Urząd Miasta i Gminy:


Warto wspomnieć także o tutejszych dwóch kościołach. Pierwszy z nich , pw. św. Szymona i Judy Tadeusza, pochodzi z 1364 roku. Wybudowany został przez króla Kazimierza Wielkiego:
Drugi kościół, Nawiedzenia NMP to przykład renesansowej budowli z początku XVII w. :Kolejnym zabytkowym obiektem jest budynek dawnej Synagogi Chewra Thilim (Bractwa Psalmowego) z 1894 roku. Przylegały do niej budynki: chederu, mieszkanie rabina oraz mykwa. Obecnie znajduje się tutaj biuro :


Kolejnym miejscem, gdzie warto zajrzeć jest bez wątpienia  skawiński park miejski im.Józefa Piłsudskiego. Został założony w 1927 r. i do dziś pełni funkcję rekreacyjne i dla mieszkańców jest jedną z wizytówek miasta. Znajdują się tutaj liczne drzewostany, alejki spacerowe, plac zabaw dla dzieci oraz zbiornik wodny, w którym można obserwować kaczki i łabędzie:
Wpis o Skawinie jest pierwszym, który realizować będziemy zgodnie z projektem Skarby Blisko Krakowa. Jest to projekt, którym objęte są gminy: Czernichów, Mogilany, Skawina oraz Świątniki Górne, położone nie dalej niż 30 km od Krakowa. O programie tym dowiedzieliśmy się zupełnie przypadkiem - przez aplikację na telefon klik . Nie ukrywam, że bardzo się nam spodobał. Daje on możliwość poznania zupełnie nowych, mało znanych miejsc. Dlatego jeśli mieszkacie blisko Krakowa a nie macie pomysłu jak spędzić czas wolny to polecamy Wam ten program, dzięki któremu można dowiedzieć się więcej o najbliższym regionie i zobaczyć wiele nieznanych miejsc. :)
4 komentarze:

 1. Ale fajnie tam macie, najbardziej urzekł mnie park, bo oczywiście takie miejsca najbardziej mi się podobają :D. Woda, zielono, ptaszki i te sprawy :D.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak :) mnie też zawsze urzekaja takie tereny zielone :) szczególnie jeśli są jakieś młodziutkie żyjątka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. fajny program, chyba trzeba będzie się zapoznać z nim bliżej, bo wszystkie te miejscowości pod Krakowem to dla mnie jedynie przelotówka w dalszej drodze. a widać, że jest tam też i co zobaczyć. ;)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - u nas też tak było. Ale kiedy nie bardzo można wyjechać nigdzie dalej to szuka się bliższych alternatyw - i tak przez przypadek trafiliśmy na ten projekt, który jest dobrą alternatywą , bo mi ciężko usiedzieć długo w domu :D pozdrawiam ! :)

   Usuń