piątek, 19 sierpnia 2016

IZBA PAMIĘCI JERZEGO KUKUCZKI W ISTEBNEJ

Tegoroczny urlop spędziliśmy na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Tym razem jednak nie upłynął on nam na górskich wycieczkach, a na zwiedzaniu tutejszych miejscowości, które wbrew pozorom mają sporo do zaoferowania. 


Dziś przenosimy się do Istebnej, wioski położonej w Beskidzie Śląskim, tuż obok granic z Czechami i Słowacją. Znajduje się tutaj miejsce, które myślę, że każdy góromaniak powinien odwiedzić. Tym miejscem jest Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, wybitnego polskiego himalaisty, który jako drugi  człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum ( 14 głównych  szczytów o wysokości ponad 8 000 m n.p.m.). Nie bez powodu to akurat tutaj znajduje się to muzeum. Kukuczka był bardzo związany z tym regionem, stąd wywodzą się jego korzenie,a on sam spędził tu w młodości wiele czasu. Tutaj też odpoczywał pomiędzy wyprawami i pisał swoje książki. 
Jest to miejsce niezwykłe. Utworzone zostało przez żonę tragicznie zmarłego himalaisty. Można zobaczyć tutaj wiele zdjęć z wypraw, stary sprzęt wspinaczkowy, medale i odznaczenia oraz książki. Jednak samo zobaczenie tych wszystkich rzeczy nie byłoby aż tak pasjonujące, gdyby nie opowieści Pani Cecylii, która przybliżyła nam bardziej historię życia Kukuczki, opowiedziała o jego wyprawach, w tym także o tej ostatniej , tragicznej...  Bardzo się cieszymy, że mogliśmy to miejsce odwiedzić. Polecamy je również i Wam jeśli będziecie w tej okolicy. Na zwiedzanie jednak polecamy się umówić wcześniej telefonicznie. Wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj klik


A teraz kilka zdjęć, które jednak w żaden sposób nie oddają charakteru tego miejsca. Tu trzeba po prostu być i to zobaczyć.1 komentarz:

  1. Zdecydowanie warto tu zajrzeć. Miejsce jest urokliwe a opowieść Pani Cecylii dodaje smaczku - to chyba zapamiętałem najlepiej z wizyty w Izbie Pamięci. Obiło mi się o uszy, że jest projekt renowacji i delikatnej rozbudowy tego miejsca, co tylko i wyłącznie cieszy :).

    OdpowiedzUsuń