wtorek, 20 października 2015

OSIEDLE GISZOWIEC W KATOWICACH

 Górny Śląsk zazwyczaj kojarzy się z przemysłem węglowym. Postanowiliśmy pokazać Wam, że nie do końca tak jest. Nasze poznawanie tego rejonu rozpoczęliśmy od stolicy województwa - Katowic. 
Jedną z atrakcji turystycznych tego miasta jest osiedle Giszowiec, położone 6 km od centrum. Osiedle to powstało w latach 1907- 1910 i przeznaczone było dla rodzin górników z kopalni "Giesche" (obecnie "Wieczorek). W latach 70 XX w. decyzją ówczesnych władz miało zniknąć z powierzchni ziemi, a małe górnicze domki miały zostać zastąpione betonowymi blokami. Zniknąć miała również nazwa dzielnicy, a zastąpić je miało Osiedle Staszica. Jednak dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się uratować starą część Giszowca. 

Zapraszamy Was na krótki spacer po tym niezwykłym miejscu. Zobaczyliśmy m.in. :

 


Obecnie Miejski Dom Kultury, Dawniej budynek Karczmy Śląskiej. Obok zbudowano pralnię i magiel, a także stajnie dla koni, chlewy, kurnik i szopę na wozy.
Dawny budynek nadleśnictwa. Pierwotnie był siedzibą nadleśniczego, a zarazem administratora osiedla. Na budynku pozostały do dziś charakterystyczne detale :głowa jelenia oraz wieżyczka z zegarem.


Plac pod Lipami- niegdyś plac targowy, a dziś skwer. 

Ponad 100 letni buk Anthon rosnący na Placu pod LipamiZ tyłu widoczna Stara Szkoła z 1908 roku. Znajduje się przy Placu pod Lipami.


Izba Śląska ( Gawlikówka)- dawna stajnia. Obecnie budynek urządzony na wzór tradycyjnej izby śląskiej, z zabytkowymi meblami i sprzętem domowym.
Bardzo nam się podało w tym miejscu. Była to ta część wyjazdu, w której jeszcze nie padało. Jednak później było równie ciekawie. Ale o  pozostałych miejscach, które zobaczyliśmy w Katowicach już wkrótce. :) 

2 komentarze:

  1. Aż żałuję, że nie poświęciliśmy więcej czasu na Katowice podczas naszej wizyty w tym mieście :D.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm pożałujesz jak zobaczysz więcej :D Niedługo będzie również wpis o Nikiszowcu - a tam najbardziej mi się podobało :)

    OdpowiedzUsuń