niedziela, 18 października 2015

MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA W JAWORZYNIE ŚLĄSKIEJ

Jak już wspomniałam we wcześniejszym poście w dniu, w którym zdobyliśmy Ślężę, odwiedziliśmy także Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.


Miejscowość ta powstała w związku z budową stacji na otwartej w roku 1843 linii kolejowej Wrocław- Świebodzice. Na początku była to osada dworcowa, dopiero w 1868 roku została wyodrębniona z sąsiedniej wsi. Pierwsza nazwa stacji brzmiała Konigszelt ("Królewski namiot") i nawiązywała do obozu wojskowego, w którym w 1761 roku stacjonował cesarz Prus Fryderyk II Wielki. Po II wojnie światowej zmieniono nazwę na Jawornik Śląski, a potem na Jaworzynę Śląską. Początkowo znajdował się tutaj dworzec wraz z mieszczącą 12 stanowisk parowozownią. Elektryfikacja linii w latach 60 XX w. i spadek liczby przewozów w latach 90 XX w. doprowadziły do likwidacji lokomotywowni. Na jej miejsce PKP utworzyły Skansen Lokomotyw Parowych, który funkcjonował do 2001 roku. Obecne Muzeum w tym miejscu działalność rozpoczęło w 2004 roku.


Zobaczyć można tutaj nie tylko lokomotywy czy wagony. Do zwiedzania udostępniane są także wystawy maszyn i urządzeń przemysłowych. Obejrzeć można m.in polski komputer Odra z 1974 r. oraz zabytkowe radioodbiorniki. Udostępniana do zwiedzania jest także wystawa poświęcona historii motocyklizmu na terenie Śląska.

Zapraszam do obejrzenia tego muzeum naszymi oczami. Na początek prezentacja taboru kolejowego :


Wystawa motycykli :
Komputer Odra:I na koniec zabytkowe radioodbiorniki:

                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz